DR.GOVIND RAJPOOT PhD: ÁJURVÉDSKÁ PSYCHOLOGIE
Popis
DR.GOVIND RAJPOOT PhD: ÁJURVÉDSKÁ PSYCHOLOGIE
Ve starých ájurvédských spisech se píše, že ajóg vede ke vzniku nemoci. Ajóg znamená nesprávné spojení smyslových vjemů, které v nás vytvářejí emoce, které nás vedou k takovým reakcím, které nás vedou směrem k pádu, destrukci, chátrání, ničení. Špatným myšlením, tedy např. pochybnostmi, nespokojeností, nedůvěrou, chtivostí, závistí, chamtivostí atd. si nemocnou psychiku nejen vytváříme, ale i udržujeme a tím pádem si pěstujeme nemoc. Naopak myšlení, které nás vede k růstu, rozvoji a satvě se označuje samjóg. Tímto myšlením nemůžeme nikdy mít nemocnou psychiku.
Dozvíme se, že lidé mohou žít ve dvou programech: první program manasik a druhý program adhjátmik. Prvním programem jsou řízeny všechny bytosti - lidé i zvířata. V něm se rozhodují podle svých zkušeností - funkčních či nefunkčních a reagují na smyslové vjemy. V tomto programu jsme ovládáni vášní, hněvem, eufórií, touhami, hromaděním. .
Jedině člověk má možnost žít ve druhém programu, žít v satvě. Žít satvicky znamená žít podle dharmy, tedy podle toho, jak se žít má, protože každý čas a prostor má svá vlastní pravidla, morální zásady, které je třeba dodržet. Nereaguje pouze na smyslové podněty, není ovládán emocemi, řídí se rozumem. Radost naší duše pak záleží na tom, že jsme vykonali, co jsme měli - správně, bez připoutanosti, bez vytahování se, bez potřeby ukazovat jak jsme důležití....
Kniha vznikla na základě přednášky na toto téma.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.